Choď na obsah Choď na menu
 


ARCHÍV

ROZLUČKA

Zomrel Vincent Lafko

V Prešove v sobotu 15. decembra nad ránom vo veku 67 rokov náhle zomrel Vincent Lafko – člen strieborného olympijského družstva hádzanárov ČSSR na OH 1972, spoluzakladateľ a dlhoročný predseda Olympijského klubu Prešov, úspešný hádzanársky tréner, dlhoročný pedagóg na Prešovskej univerzite, aktívny člen Slovenskej olympijskej akadémie a priekopník plážovej hádzanej na Slovensku.
Vincent Lafko (všeobecne prezývaný Vilo) sa narodil 7. júla 1945 v Hranovnici v okrese Poprad. Vyrastal v Levoči, kde hádzanú spočiatku kombinoval s basketbalom, potom sa však rozhodol pre menšiu loptu. Do reprezentácie ČSSR sa prebil zo špičkového tíimu Tatran Prešov, v ktorom hral od roku 1964 až do roku 1976 s prestávkou počas vojenčiny v Dukle Janovice a v ČH Bratislava. S Tatranom Prešov získal ako ľavý krídelník titul majstra ČSSR v roku 1971 a dovedna trikrát Československý pohár. V A – tíme ČSSR odohral počas kariéry okolo 50 zápasov.

Pred tým, ako sa Vincent Lafko dostal do A – tímu ČSSR, získaval reprezentačné skúsenosti v akademickom tíme. V roku 1971 ako jeho člen na majstrovstvách sveta prispel k vybojovaniu striebornej medaily. Olympijské hry 1972 v Mníchove ho zastihli vo veku 27 rokov a v období vrcholnej formy. V olympijskom turnaji strelil tri góly a prispel k nečakanému druhého miestu. V striebornom tíme bol jeden z troch Slovákov – ďalší boli brankár Peter Pospíšil a Andrej Lukošík. Z tejto trojice slovenských hádzanárov, ktorí sa ako jediní v histórii mohli pochváliť olympijskými medailami, žije už len posledne menovaný… V Prešove zostal Vincent Lafko žiť aj po skončení hráčskej kariéry. Stal sa trénerom Tatrana, s ktorým získal v roku 1993 historický, posledný federálny titul majstra Československa. Potom viedol aj slovenskú mužskú hádzanársku reprezentáciu. Dlhé roky pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Fakulte športu Prešovskej univerzity, ktorú zvyčajne zastupoval na valných zhromaždeniach SOV. Od založenia Olympijského klubu Prešov bol jeho predseda a zároveň dlhoročný aktívny člen Slovenskej olympijskej akadémie. Stal sa priekopníkom plážovej hádzanej. V Prešove sa od roku 1995 hrá najstarší turnaja v tomto športe v strednej Európe, ktorý zakladal. slovenský olympijský výbor ocenil všestranné zásluhy Vincenta Lafka

 

foto24.jpg

 

foto40.jpg

foto61.jpg

 

smutocny_oznam-lafko.png.png